yükleniyor...

Sakarya UPS ve Jeneratör Enerji Sistemleri

UPS ve Güç Kaynağı Jeneratör İle Aynı Özelliğe Sahip midir?

UPS sistemi ya da Güç kaynağı alacak olan birisinin belki de en çok merak ettiği konulardan bir tanesi bu sistemlerin jeneratörler ile aynı özelliğe sahip olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabını verebilmek için ilk olarak bu cihazların ne işe yaradığını bilmek gerekiyor.

Güç Kaynağı

Güç kaynağı genelde bilgisayarlardan aşina olduğumuz bir terimdir. Güç kaynağı bilgisayar içerisinde özel bir çelik kasa içerisinde yer alır ve buradan çıkan kablolar kasa içerisinde bulunan diğer donanımlara ulaşır. Güç kaynağının asıl görevi bilgisayar kasası içerisinde yer alan donanımların ihtiyacı olan enerjiyi temin etmektedir. Ancak Güç kaynağı kendi başına enerji üretemez. Enerji prizlerden güç kaynağına gelir ve burada bulunan transformerler aracılığı ile donanımlarım ihtiyacı olan enerji miktarına çevrilir. Bu sayede bilgisayar kasası içerisinde yer alan donanımlar sorunsuz bir şekilde çalışmalarını gerçekleştirebilirler. Günümüzde telefonlarda, bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve daha onlarca farklı elektronik cihazda güç kaynağının kullanıldığını görebilirsiniz.

UPS Sistemleri

UPS sistemleri güç kaynağından çok daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Güç kaynakları bağlı oldukları sistemler için enerji üretmezken UPS sistemleri içinse bu durum daha farklıdır. Her ne kadar UPS sistemleri sürekli bir enerji üretimi gerçekleştiremese de geçici olarak yani jeneratörler devreye girene kadar enerji üretimi yapabiliyorlar. Ayrıca jeneratör olmasa dahi bilgisayarlarda yaptığınız çalışmaların biranda kaybolmaması içinde UPS sistemleri sayesinde geçici olarak bilgisayarlarınıza enerji geldiği için verilerinizi kaydedebiliyorsunuz.

UPS sistemlerinin tek görevi bununla sınırlı değil bunun yanı sıra UPS sistemleri elektrik şebekelerindeki düzensizliği de düzenlemektedir. Yani voltaj düşme ve yükselmesi gibi sorunlar UPS sistemleri tarafından düzenlenir ve bu sayede sistemdeki elektronik cihazlar zarar görmez.

Kısacası UPS sistemleri ve güç kaynağı bu görevleri yerine getirmektedir. Jeneratörler ise tek başına enerji üretimi gerçekleştiren bir cihazdır. Ancak ne UPS sistemi ne de güç kaynağı bu gibi bir görevi yerine getirebilir. Bu nedenle güç kaynağı ve UPS sistemlerini jeneratörler ile karıştırmamak gerekiyor. Çünkü hepsi birbirinden farklı görevlere sahiptir.

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Yardım Hattı