yükleniyor...

Sakarya Tünel Aydınlatma Sistemleri

SAKARYA TÜNEL AYDINLATMA SİSTEMLERİ 

Yaygınlaşan ulaşım ağları ve kalabalıklaşan trafik ile beraber tüneller ve yeraltı geçitlerinin sayıları da artmaktadır. Tüneller, bazen şehri, trafiğin görünen etkilerinden korumak, bazen de doğal çevreyi deforme etmemek için tercih edilen ulaşım bağlantılarıdır.

Kendi kapalı yapısından ötürü tünel içerisinde herhangi bir noktaya bakım yapma konusunda kısıtlar vardır ve bununla birlikte tüneller atmosferik koşullar olarak oldukça hasar vericidir. Bu alanlarda kullanılacak aydınlatma sistemleri çok güvenilir ve mümkünse bakıma ihtiyaç duymayan çözümler olmalıdır. Tam da bu kritik noktada tünel LED aydınlatma sistemleri, tünellerin bu ihtiyacına en güçlü yanıtı vermektedir.

Tünel aydınlatmasında amaç; gece ve gündüz; "Tünel Aydınlatma Tasarım Hızı" ile akan trafiğin, yolun tünel dışındaki yakın bölümlerinde var olandan daha az olmayan bir parlaklık seviyesinde, emniyet ve rahatlık ile tünele yaklaşmasını, tünelden geçmesini ve tüneli terk etmesini sağlamaktır. Yapıları gereği tünellerde hız sınırlamaları olacaktır ama burada amaçlanan, hızdan bağımsız olarak kesintisiz bir trafik akışıdır.

Bu durum görme duyumuzun aydınlıktan karanlığa adaptasyonunun öne çıktığı gündüz uygulamalarında hayati rol oynar. Yeterince ve doğru şekilde aydınlatılmamış bir tünelin girişi sürücünün görüşünde kara delik etkisi yapar ve bu da ani hız kesme refleksiyle birlikte büyük kazalara kaçınılmaz olarak sebep olabilir.

TÜNEL AYDINLATMA İLE %25'E VARAN TASARRUF

Değişen güç ve optik seçenekleri ile LED'li tünel aydınlatma armatürleri, tünel otomasyon sistemlerine tam uyum sağlamaktadır. Sonsuz dim seçeneği ile yıllık enerji tüketimi miktarlarında %25'e varan tasarruf sağlanabilmektedir.

Gelişen LED teknolojisi ile, ışık kaynağı değişimine ihtiyaç duyulmamakta, bakım maliyetleri %25 oranında azalmaktadır.

SÜRÜCÜ GÖRSEL UYUM SEVİYELERİ

İyi bir tünel aydınlatmasından beklenen, tünelin içinde veya dışında yola ait ayrıntıların görülmesi için gerekli olan, sürücü görsel uyum seviyeleri arasındaki farkın azaltılması ya da yok edilmesidir.

Günışığının olduğu saatler tünel aydınlatması için en kritik saatlerdir, çünkü insan görme sistemi; ışıltılı tünel dışı ile görece ışıltısız tünel içi kadar birbirinden farklı aydınlık seviyelerinde, uzay ile ilgili detayların farkına aynı anda varamaz. Görme sistemi; her ne kadar günışığından bir tünel karanlığına girildiği zaman olduğu gibi, ortam aydınlandığında oluşan yüksek düşüşlere uyum sağlayabiliyorsa da, bu işlem düşüşün büyüklüğüne göre değişken bir zaman alır.

Aydınlatma düzeyi seviyeleri arasındaki daha büyük fark, daha uzun süreli göz uyumu demektir. Verilen herhangi bir hız ise; tünel içi ve dışı ortam seviyeleri arasındaki farkın daha büyümesi, sürücü görme sisteminde ise azalmış duyarlılık durumun sürdüğü mesafenin artması demektir.

LED tünel aydınlatma armatürlerimiz, konvansiyonel aydınlatma ürünlerine kıyasla, Dali ve 1-10V dim seçeneği ile, değişken tünel otomasyon sistemlerine tam uyum sağlamakta, teorik parıltıya en yakın ölçüm değerlerine ulaşılabilmektedir.

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Yardım Hattı